Książeczka pt. “Maryjki. Opowieści o Matce Boskiej” Justyny Bednarek. O czym jest?

Książeczka Justyny Bednarek pt. “Maryjki. Opowieści o Matce Boskiej” to książka niezwykła. Nie jest dla każdego, ale całe mnóstwo osób doceni jego wyjątkowość. Zawiera wiele wiadomości o tematyce religijnej i folklorystycznej. Silny nacisk kładzie się również na rolę przyrody. Całość uzupełniają ludowe ilustracje Marianny Oklejak.

Co tutaj znajdziemy?

W Maryjkach znajdziemy 18 opowiadań, które są interpretacją dawnych ludowych opowieści Maryjnych. Autorka korzysta z opracowań etnograficznych, ale – jak pisze we wstępie – nie trzyma się ich ściśle. Momentami spekuluje, zachowując jednocześnie główny przekaz.

Najistotniejszy element

Ważnym elementem książki pt. “Maryjki. Opowieści o Matce Boskiej” Justyny Bednarek jest przyroda. Opowiadania uczą, że należy być miłym dla zwierząt (“Jak Matka Boża uratowała wilka”, “Jak Matka Boża wprowadziła psa do nieba”, “Jak Matka Boża odkupiła krowę”). Niektórzy próbują wyjaśnić różne zjawiska przyrody. Dowiemy się od nich różnych ludowych tradycji związanych ze świętami maryjnymi (“o tym, jakie jagody lubi Matka Boża”, “jak Matka Boża szła do nieba i jak z nieba wychodziła po srebrnej linie”).

Dla jakich dzieci się spodoba?

Maryjki to zdecydowanie książka dla starszych dzieci, przynajmniej w wieku szkolnym. Porusza niełatwe tematy, często pojawia się temat śmierci, tematyka religijna jest złożona, a prezentacja wymaga wyższych umiejętności wyjaśniających. Ta książka jest bardzo interesująca. Jest zdecydowanie wyjątkowa i warta poznania. Podoba się jego folklorystyczna forma. Nie znamy żadnej z tych historii i jest to piękny sposób, aby przypomnieć te kapitulacje i ocalić je od zapomnienia.

Komu spodoba się ta książka?


Nie mogę powiedzieć, że dostarcza ona konkretnych informacji na temat wiary chrześcijańskiej, ponieważ nie jest to książka informacyjna. Jest to raczej życie Maryi, którego nie możemy zrozumieć, czytając Biblię czy praktykując religię. Można spokojnie potraktować te historie jak każdą inną legendę ilustrującą walkę dobra ze złem. Są zaklęcia, są czarnoksiężnicy, pojawiają się magiczne przedmioty, jest przygoda, lecz jest też spokój i pewność zwycięstwa. W przeciwieństwie do kapryśnych bogów z mitologii greckiej czy rzymskiej, którzy znosili burze, tragedie rodzinne i wszelkie inne trudności, tutaj możemy być pewni, że Maryja nie może zrobić nic złego i zawsze jest dobrym człowiekiem. Jeśli potrzebujemy czarno-białego przykładu, możemy znaleźć książkę.